Szafirowa pracownia Stanisława Wyspiańskiego

| |
  
Stanisław Wyspiański - dramaturg, malarz, projektant, który w czasie swojego krótkiego życia zajmował się niemal wszystkimi dziedzinami twórczości artystycznej. Związany z Krakowem geniusz o iście renesansowej wszechstronności i niespotykanym bogactwie wyobraźni.
 
Wędrując jego śladami można odnaleźć nie tylko skarby kultury, ale także miejsca niezwykłe, nierozerwalnie związane z historią jego życia. Miejsca gdzie żył i tworzył. Należy do nich - ostatnia - „szafirowa pracownia” mieszcząca się w kamienicy przy ul. Krowoderskiej 79.

„W 1901 r. Wyspiańscy wynajęli całe skrzydło ostatniego, drugiego piętra. Mieszkanie było obszerne - siedem pokoi z oknami wychodzącymi na “wały” i ulicę zwaną wówczas Kilińskiego (dziś aleja Słowackiego). Amfiladowy ciąg izb zamykał największy, narożny pokój z balkonem i trzema oknami. Tu Wyspiański urządził swą słynną “błękitną pracownie”, jako że wszystkie ściany, łącznie z sufitem pokrył błękitną farbą. Zresztą pozostałe pokoje utrzymane były również w intensywnych barwach. Sąsiadujący z pracownią pokój dziecięcy miał ściany żółte; przyozdobił je jeszcze artysta własnymi malunkami, m.in. kozy, która również zamieszkała w domu przy Krowoderskiej, przywieziona przez Teofilę z Konar w trosce o świeże mleko dla dzieci i męża”
K. Zbijewska „Krakowskim szlakiem Stanisława Wyspiańskiego”
 
Kraków należy do jednego z tych niezwykłych miejsc gdzie ciągłość działań artystycznych i ich przenikanie w „materię” i „przestrzeń duchową” miasta trwa od wielu pokoleń. Także dzisiaj w podziemiach budynku przy ul. Krowoderskiej 79, dzieci, młodzież i dorośli mogą na warsztatach tworzyć i realizować własne artystyczne pasje.


Magdalena Zarychta
WyspArt
Tel. 0 602 69 23 69
info@wyspart.pl
www.wyspart.pl

Nowoczensne projekty domĂłw